DODATKOWE 10% zniżki na WSZYSTKIE produkty, w tym produkty przecenione! Kod: TREAT10
Nowy
Wyszukiwanie wizualne
Zrób zdjęcie lub prześlij obraz, aby znaleźć podobne dywaniki

Perfekcyjny brak perfekcji


Nie ma wątpliwości, że dywany służyć mogą do szeregu celów praktycznych. Nie tylko pomaga utrzymać  ciepło w podłodze i są wygodne do chodzenia po nich, ale również kryją niedoskonałości oraz chronią podłogi przed wgnieceniami i uszkodzeniami. Oprócz tych praktycznych aspektów, dywany spełniają ogromną rolę estetyczną i są uważane za istotny element wystroju domu.

Gdy wybieramy dywan zawsze przywiązujemy największą wagę do jego wyglądu oraz ogólnego wrażenia jakie na nas wywiera. Podobnie jak obrazy, tak ręcznie tkane dywany mogą być postrzegane jako unikalne dzieła sztuki. Jednym z elementów, które wpływają na ich niepowtarzalność i urok osobisty, jest fakt, że są wykonane ręcznie przez człowieka. Innymi słowy, to, co może czasem postrzegane jest jako wada lub niedoskonałość, w rzeczywistości może dodawać uroku.
Poniżej znajdziesz listę najczęstszych defektów, które przyczyniają się do wyjątkowości jedynych w swoim rodzaju dywanów. 

Abrash 

Dywany nomadów oraz dywany wiejskie wykazują często różnice w kolorystyce i odcieniu, co nazywamy
zjawiskiem  Abrash. Związane jest to z barwieniem nici, co odbywa się w niezwykle skromnych warunkach i faktu tego nie uważa się za defekt a raczej za przypomnienie prostoty pracy tkacza.

Efekt lustra 

Równowagę osiąga się dzięki symetrii. W tradycyjnych dywanach, często spotkać można "efekt lustra". Oznacza to, że jeśli chcielibyśmy złożyć dywan w pół, to wzór będzie identyczny z obu stron. Jednak w niektórych przypadkach, nie jest to przestrzegane i chociaż wzór może wydawać się prawie identyczny to tylko złudzenia. 

Indywidualny styl tkacza 

W większości przypadków, koczowniczy tkacze tkają z pamięci. Proces tkania dywanu może trwać wiele miesięcy, gdyż jest on przerywany wielokrotnie odejściem do innych ważnych zajęć. Nie jest rzadkością, że tkacz pozostawia dywan nietkniętą przez dłuższy okres czasu, a kiedy praca jest wreszcie wznowione, tkacz nanosi zmiany we wzorze, który trudno jest mu odtworzyć według pierwotnego konceptu. 

Rozmiar i kształt 

Zazwyczaj bardzo symetryczne i równomiernie barwione dywany perski można czasami być nierówna i asymetryczny kształt. Najczęstszym powodem jest to, że tkacz wiąże nici w krosna z różnym, niezauważalnym wręcz napięciem. Zanim proces tkania jest zakończony, tkacze mogą zmienić wielokrotnie napiecie nici co wpływa na kształt i wymiary gotowego dywanu. Odchylenie od 7 do 8 cm, jest uznane za dopuszczalne w ręcznie tkanych dywanach.

Nierowno przycięte runo

Jednym z ostatnich etapów wytwarzania dywanu jest polerowanie. Właśnie wtedy runo dywanu przycinane jest do wybranej  przez tkacza długości. Ponieważ jest to zwykle wykonywane ręcznie,  bardzo trudno osiągnąć równe runo. Stad bierze się fakt że miejscami runo może być dłuższe lub bardzo krótkie.  

Niektórzy mogą uznać to za błąd, niedociągnięcie lub defekt, inni uważają, że podnosi to wartość dywanu i dodaje uroku. Niedoskonałości przyczyniają się do unikalnego charakteru tego dzieła sztuki, podziwianego potem przez wiele lat.

Zdjęcie 1. Ze specjalnej kolekcji, Dywan Kerman, pochodzący z lat 50. 

Zdjęcie 2. Piękny dywan Lori, z widocznym zjawiskiem Abrash. 

Zdjęcie 3.
Dywan Kayseri Patyna z nierówno przyciętym runem.


DOSKONAŁA
4.8 z 5
2584 klientów wpisalo opinie na portalu Trustpilot
20-01-2023
Aneta
Świetny trójwymiarowy efekt
Pierwszy dywan zgodny z opisem ale po przymierzeniu jednak nie pasował do wystroju i odesłany- bezproblemowy i szybki zwrot pieniędzy. Drugi dywan (Scout) super, jest ala trójwymiarowy zmienia się jego kolorystyka w zależności od kąta lub pory dnia co nadaje ciekawego charakteru wystrojowi (mimo że jest w jednej tonacji). Szybkie przesyłki i zwroty, dywany dosyć szybko prostują się po odpakowaniu.
21-12-2022
Alicja P.
We've bought three rugs now and are…
We've bought three rugs now and are very happy with all of them. Great quality, beautiful designs, a huge variety of rugs to choose from and a very quick delivery (especially taking into consideration it's an international package). I highly recommend!
20-12-2022
Aleksandra P.
Duży wybór i ciekawe wzory
Duży wybór i ciekawe wzory. Szybka dostawa. Dywan choć złożony w kostkę bardzo szybko przybrał odpowiednią formę. Nie mogłam się zdecydować więc wybrałam dwa wzory i ten który nie pasował do wystroju bez żadnego problemu odesłałam i otrzymałam za niego zwrot. Polecam zakupy w tym sklepie.
15-12-2022
Helena
Świetna oferta dywanów
Świetna oferta dywanów, doskonała i szybka dostawa, solidne opakowanie. Cena odpowiednia do jakości wykonania dywanów - przystępna i na każdą kieszeń.
09-12-2022
Olga S.
Świetny dywan, ale długa dostawa
Dostawa trwała ponad tydzień, ale dywan jest świetny. Na zdjęciu był bardziej szary a w rzeczywistości jest faktycznie beżowy. Pachnie wełną i jest ciepły. Jestem zadowolona z zakupu.

Skorzystaj ze zniżki 10%

Już teraz zarejestruj się, by skorzystać ze zniżki 10% na kolejne zamówienie* oraz otrzymywać cotygodniowe wiadomości z wyłącznymi ofertami, najnowszymi trendami i informacjami o produktach.

Informacje na temat sposobu przetwarzania danych osobowych znaleźć można w polityce prywatności. W każdej chwili można zrezygnować z subskrypcji. *Zniżkę można wykorzystać na jeden zakup w okresie 60 dni od zapisania się na listę subskrypcji biuletynu. Obejmuje ona wszystkie produkty, w tym te, które zostały już przecenione. Zniżki nie można łączyć z innymi kodami rabatowymi.